2016 International Conference on CYBERWORLDS


Conference Program

 

The conference at a glance

 

27 September

15:00-17:00 Registration: Lobby in front of the large room

 

28 September

08:00-08:30   Registration: Lobby in front of the large room

 

Time
International conference room (2nd floor)
09:00-09:30

Opening

09:30-10:30
10:30-10:45
Coffee break
10:45-11:45

Keynote 2

11:45-12:00
12:00-13:30
Lunch
13:30-14:30

Keynote 3

14:30-15:30
15:30-15:45
Coffee break
15:45-16:45
   
18:00-20:00
Conference dinner
20:00-22:00
River cruise

 

29 September

 

Time
Amber room
Crystal Room
08:30-10:30
10:30-10:45

Coffee break

10:45-12:45
12:45-14:15

Lunch

14:15-16:15
16:15-16:30

Coffee break

16:30-18:00

 

30 September

 

Time
Jade Room

08:40-10:00

Session 9

10:00-10:15

Coffee break

10:15-12:00

Closing, awards, new conference venue presentation

12:00-13:30

Lunch

 

City tours and a tour to the scenic Dazu Rock Carving place in Dazu County will be arranged by requests of the delegates. See the Venue page.


Conference sessions

 

Keynotes and Invited Talks

 

Keynote 1

A modelling paradigm for artificial and virtual reality environment

by
Brian Wyvil
Professor University of Victoria, Canada, Vice-President ACM SIGGRAPH

Session chair: Alexei Sourin

 

Keynote 2

Semantic mobile social networks
by Chin-Wan Chung

Professor KAIST, Korea

Session chair: Zhigeng Pan

 

Keynote 3

Human-Computer Interaction in Baidu Research
by Jiawei Gu

Principle Architect, Institute of Deep Learning (IDL), Baidu Research

Session chair: Zhigeng Pan

Invited Talk

Neuroscience Based Design: Fundamentals and Applications
by Olga Sourina

Principal Scientist, Fraunhofer IDM@NTU, Singapore
Session chair:
Alexei Sourin


Posters Fast Forward Session
Presenter names are underlined

Session Chair: Yanwen Guo

P1: StarWatch 2.0: RFI filter for SETI signals,
by Stanislav Klimenko, Igor Nikitin, Lialia Nikitina, Kira Konich, Kevin Reinartz and
Sergey Tyul’bashev
P2: Improvement of an Interactive Media System "RAKUGACKY",
(Best Poster)
by Satomi Kato and Shinji Mizuno
P3: Mesh Simplification Using Hybrid Saliency,
by Guangming An, Taichi Watanabe and Masanori Kakimoto
P4: Individual Time-Stepping for Rigid-Fluid Coupling of Particle Based Fluids
by Ruixiang Li and XiaoKun Wang
P5: Multi-semantic Video Annotation with Semantic Network,
by Siyuan Yu, Hongming Cai and Ailing Liu
P6: Interactive Visual Analysis on Large Attributed Networks,
by Xiaolei Du, Yingmei Wei, Hao Ma, and Lingda Wu
P7: A Pose-Driven Physically-Based Interactive System Using Kinect,
by Shufang Lu, Taoran Xu and Fei Gao


Demos

  • A Pose-driven Physically-based Interactive System using Kinect
    by Taoran Xu
  • Automatic CG Talk Show Generation from the Internet Forum
    by Masaki Hayashi
  • Mesh Simplification using Hybrid Saliency
    by Guangming An
  • Improvement of an Interactive Media System "RAKUGACKY"
    by Satomi Kato, Shinji Mizuno
  • SeeGroove2: An Orbit Metaphor for Interactive Groove Visualization
    by Norihiko Jin
  • An Affective Video Generation System Supporting Impromptu Musical Performance
    by Anri Kobayashi

Paper Sessions

Speaker names are underlined.

 

Session 1 (full papers)

 

Session chair: Yanwen Guo

  • A Privacy-Sensitive Approach for Group Convergence in Location-Based Services
    by Rong Tan, Wen Si and Jieyu Sheng
  • A Rapid Modeling Method for 3D Architectural Scene (Best Full Paper)
    Pu Ren, Zhe Wang, Yachun Fan, Mingquan Zhou and Guoguang Du
  • An Affective Video Generation System Supporting Impromptu Musical Performance
    Anri Kobayashi and Issei Fujishiro
  • Detail-Preserving 3D Shape Modeling from Raw Volumetric Dataset via Hessian-Constrained Local Implicit Surfaces Optimization
    Shuai Li, Dehui Yan, Xianyang Li, Aimin Hao and Hong Qin

Session 2 (full papers)

 

Session chair: Xiaoyang Mao

  • Non-parametric Camera-Based Calibration of Optical See-Through Glasses for AR Applications
    by Martin Klemm, Fabian Seebacher and Harald Hoppe
  • Exploration of Natural Free-Hand Interaction for Shape Modeling Using Leap Motion Controller
    by Jian Cui, Arjan Kuijper and Alexei Sourin
  • Haptic Interaction with a Polygon Mesh Reconstructed from Images
    by Xingzi Zhang, Michael Goesele and Alexei Sourin
  • Interactive Screenspace Stream-Compaction Fragment Rendering of Direct Illumination from Area Lights
    by Ming Di Koa, Henry Johan and Alexei Sourin

Session 3 (full papers)

 

Session chair: Brian Wyvill

  • Virtual-Real Fusion with Dynamic Scene from Videos
    by Chengwei Pan, Yisong Chen, and Guoping Wang
  • Painterly Image Generation Using Scene-Aware Style Transferring
    by Masahiro Toyoura, Noriyuki Abe and Xiaoyang Mao
  • Procedural Modeling of Round Building Geometry (Best Full Paper)
    by Johannes Edelsbrunner, Sven Havemann, Alexei Sourin and Dieter W. Fellner
  • A Pleasurable Persuasive Model for E-fitness System
    by Lizhen Han, Zhigeng Pan, Mingmin Zhang, and Feng Tian

Session 4 (full papers)

 

Session chair: Olga Sourina

  • The Design of Man-Machine Finger-Guessing Game Based On The Hand Gersture of the IntelliSense
    by Xiaoyan Zhou, Zhiquan Feng, Yu Qiao, Hong Liu,
    and Zhipeng Xu
  • A Workspace Modeling Approach for Multi-finger Hands (Best Full Paper)
    by Yang Wenzhen, Xuan Jiangqiang, Wu Xinli, Lian Chunhui, and Pan Zhigeng
  • Normal Guided Data-Driven Semantic Modeling from a Single Indoor Image
    by Mingming Liu, Yanwen Guo, and Jun Wang
  • A Dynamic Network Layout Visualization Method Based on Structural Similarity
    by Wang Xiangang and Song Hanchen

Session 5 (short papers)

 

Session chair: Stanislav Klimenko

  • Bending Modeling Based on the Mean Curvature for Cloth Simulation
    by Tan Xiaohui and Wang Jing
  • SeeGroove2: An Orbit Metaphor for Interactive Groove Visualization (Best Short Paper) by Nobuhiko Jin, Naoki Haga and Issei Fujishiro
  • Classification Algorithms to Predict Students’ Extraversion-Introversion Traits
    by Liang Ge, Huang Tang, Qing Zhou, Yunheng Tang and Jiangtao Lang
  • Development of Geometrical Functions in Graph Data Using the Cellular Data System and Their Application to Route Search Logic
    by Toshio Kodama, Tosiyasu L. Kunii, Yoichi Seki
  • Adaptiving Time Steps for SPH Cloth-Fluid Coupling
    by Yalan Zhang, Xiaojuan Ban, Xu Liu and Xiaokun Wang
  • An Improved HITS Algorithm Based on Analysis of Web Page Links and Web Content Similarity
    by Weiming Yang

Session 6 (short papers)

 

Session chair: Issei Fujishiro

  • Quantitative Model for Dynamic Analysis of Resilience of Interacting Systems
    by Sergey Mescherin, Igor Kirillov and Stanislav Klimenko
  • Hybrid Recommender System Using Semi-supervised Clustering Based on Gaussian Mixture Model
    by Yihao Zhang, Xiaoyang Liu, Wanping Liu, and Changpeng Zhu
  • Farmland Scene Classification Based on Convolutional Neural Network
    by Zhu Deli, Cheng Bingqi and Yang Yunong
  • Facial Expression Recognition with CNN Ensemble
    by Kuaqng Liu, Mingmin Zhang, and Zhigeng Pan
  • An Implicit Interactive Modeling Method for Smart TV
    by Zhipeng Xu, Zhiquan Feng, Liwei Liang, Hui Liu, and Hong Liu
  • An Iterative Maximum Entropy Thresholding Algorithm
    by Jianwu Long, Jianxun Zhang, Nan Xiang, Jinrong Zhang, and Dong Wang

Session 7 (short papers)

 

Session chair: Nakajima Masayuki

  • Dynamic Crowd Emotion Contagion Simulation with GPU Acceleration
    by Xiang Nan, Pan Zhigeng, Zhu Lingyun, and Long Jianwu
  • Multi-view Metric Learning for Multi-view Video Summarization
    by Linbo Wang, Xianyong Fang, Yanwen Guo and Yanwei Fu

Special Session 8 Biometric Security and Cyber-Security (full papers)

 

Session chair: Alexei Sourin

  • An Approach of Noisy Color Iris Segmentation Based on Hybrid Image Processing Techniques (remote presentation from Iraq)
    by Ashwaq T. Hashim and Duaa A. Noori
  • Occlusion Detection and Localization from Kinect Depth Images
    by Fatema Tuz Zohra, Md Wasiur Rahman and Marina Gavrilova
  • Overt Mental Stimuli of Brain Signal for Person Identification
    by Md Wasiur Rahman and Marina Gavrilova

Special Session 9 Art, Design and Virtual Worlds

 

Session chair: Alexei Sourin

  • Changing Movement Pattern of Artificial Characters in Isometric Space (full paper)
    by Kazuo Sasaki
  • StoryCake: A Hierarchical Plot Visualization Method for Storytelling in Polar Coordinates (full paper)
    by Lu Qiang and Chai Bingjie
  • Automatic Generation of Personal Virtual Museum (short paper)
    by Masaki Hayashi, Steven Bachelder and Masayuki Nakajima

Instructions for the paper presenters

Full Paper speakers will have 25 min for presentation and 5 min for Q&A.
Short Paper speakers will have 15 min for presentations and 5 min Q&A.

 

Before the session, the speakers have to identify themselves to the session chair.

Each conference room is equipped with a personal computer running MS Windows XP and MS Office, a large screen projector, microphone and Internet access (wired and Wi-Fi). Wi-Fi Internet will be available. The presenters will be able to use their own notebooks should they decide to do so. Alternatively, please bring along your files in Ms PowerPoint format on CD-ROM or USB drive. The files have to be copied to the computer before the respective session. Each conference room will be served by student volunteers who will assist you with this.